pojawiło się w listach napisanych przez osobę podającą się za niego i opublikowanych w tym czasie. Inne pseudonimy, nadane przestępcy przez prasę, to: Morderca z Whitechapel (The Whitechapel Murderer) oraz Skórzany Fartuch (Leather Apron).
Kuba Rozpruwacz po raz pierwszy zaatakował 3 kwietnia 1888 r. Swoje ofiar zabijał przez poderżnięcie gardła, czasami posiadały również cięte rany brzucha. Co najmniej trzem ofiarom wycięto narządy wewnętrzne. Ofiarami padały zwykle prostytutki z ubogich dzielnic. Teoria głosząca, że wszystkich zabójstw dokonała jedna osoba, rozpowszechniła się we wrześniu 1888 r.
Wtedy prasa zaczęła otrzymywać listy od osoby podającej się za Kubę Rozpruwacza. Jeden z pierwszych listów zawierał nawet kawałek nerki. Z powodu nagłośnienia sprawy przez media oraz niezwykłej brutalności morderstw zaczęto je powszechnie uważać za dzieło pojedynczego zabójcy, nazwanego Kubą Rozpruwaczem. Liczne artykuły oraz wzmianki prasowe sprawiły, że stał się on najbardziej popularnym seryjnym mordercą w kulturze masowej. Ponieważ zabójstwa nigdy nie zostały wyjaśnione, wysunięto ponad sto hipotez na temat tożsamości mordercy. Dla badań poświęconych Rozpruwaczowi ukuto termin ripperology („rozpruwaczologia”).
Policja w śledztwie dotyczącym Rozpruwacza uwzględniła jedenaście morderstw, do których doszło od 3 kwietnia 1888 do 13 lutego 1891. Morderstwa te zostały określone mianem "Morderstwa na Whitechapel".
Nie ma pewności co do ich ewentualnego związku, jednakże pięć z nich określanych mianem „kanonicznej piątki”. Powszechnie za ofiary Rozpruwacza uznaje się: Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catharine Eddowes i Mary Jane Kelly.
Mary Ann Nichols zginęła w piątek, 31 sierpnia 1888 roku. Około 3:40 nad ranem na ulicy Buck's Row jeszcze ciepłe zwłoki Nichols odnalazł przechodzący tamtędy woźnica Charles Cross. Gardło Nichols zostało dwukrotnie mocno przecięte, a na jej brzuchu znaleziono długą i głęboką ranę ciętą o nierównych krawędziach, oraz kilka płytszych nacięć.
Ciało Annie Chapman odnalazł w sobotę 8 września 1888 r. ok. szóstej rano tragarz John Davis na podwórku domu przy ulicy Hanbury 29. Morderca dwukrotnie przeciął kobiecie gardło, rozciął brzuch, wyjął i ułożył obok ciała jelita, wyciął i zabrał ze sobą macicę, górną część pochwy oraz dwie trzecie przedniej ścianki pęcherza moczowego.
W nocy w niedzielę 30 września 1888 r. zginęła Elizabeth Stride . Jeszcze ciepłe zwłoki Stride odkrył na terenie Dutfield's Yard, Louis Diemschutz. Poza podciętym gardłem nie miała ona żadnych obrażeń, charakterystycznych dla ofiar Rozpruwacza, co doprowadziło do spekulacji, że jej mordercą był ktoś inny.
Tej samej nocy zginęła Catharine Eddowes. Ok. 1:45 zwłoki Catharine Eddowes odnalazł na Mitre Square policjant Edward Watkins. Morderca przeciął gardło kobiety, pociął twarz, rozciął brzuch, wyjął jelita i usunął sporą część macicy oraz lewą nerkę.
Mary Jane Kelly zginęła w nocy na piątek 9 listopada 1888 r. Ciało ofiary odnalazł Thomas Bowyer, który przyszedł do jej mieszkania w celu pobrania czynszu. Ofierze przecięto gardło, usunięto skórę i mięśnie z przedniej części tułowia i ud, zaś wyjęte z ciała organy rozmieszczono wokół niego. Serca nie udało się odnaleźć, możliwe, że zabójca zabrał je ze sobą.
Do wszystkich „kanonicznych” morderstw Rozpruwacza doszło wczesnym rankiem podczas weekendu lub krótko przed nim, na początku lub końcu miesiąca. Kolejne zabójstwa (z wyjątkiem Elizabeth Stride, podczas którego morderca mógł zostać spłoszony) zdradzają coraz większą brutalność sprawcy, widoczną w rosnącej liczbie obrażeń ciała ofiar.
Fakt, że do zabójstw „kanonicznych” ofiar Rozpruwacza dochodziło w weekendy (z wyjątkiem Mary Jane Kelly, zabitej w nocy z czwartku na piątek) na kilku pobliskich ulicach, może świadczyć, że morderca mieszkał w okolicy, a w ciągu dni roboczych był zajęty pracą. Niektórzy snuli domysły jakoby był on lekarzem bądź osobą pochodzącą z bogatszych dzielnic, zapuszczającą się tylko sporadycznie na tereny ubogiej Whitechapel.
Po morderstwie Mary Ann Nichols powszechne stały się pogłoski, że za zbrodnie odpowiada Żyd zwany Leather Apron („Skórzany fartuch”). Noszący ten pseudonim John Pizer – żydowski szewc, mieszkający w Whitechapel, znany z zastraszania prostytutek – został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji, jednak po przedstawieniu mocnego alibi zwolniono go.
Policja po kilku latach prowadzenia śledztwa stwierdziła, że mordercy nie udało się zidentyfikować, nikomu też nie postawiono oficjalnie zarzutów popełnienia zbrodni Rozpruwacza. Jednakże niektóre osoby związane z prowadzeniem śledztwa miały swoje prywatne poglądy na temat tożsamości zabójcy.
W 1903 George Godley zatrzymał polskiego fryzjera Seweryna Kłosowskiego, oskarżonego o otrucie trzech swoich żon. Abberline powiedział wtedy do niego „masz w końcu Kubę Rozpruwacza!”. Jednakże później spytany o tożsamość Rozpruwacza stwierdził: "Wiem, podobnie jak moi przełożeni, że Rozpruwacz nie był rzeźnikiem, Żydem czy przybyszem zza granicy. Należało szukać go nie w najniższych warstwach społecznych, lecz wyższych”
Pisarz Arthur Conan Doyle zaproponował teorię "Jill the Ripper" (w wolnym tłumaczeniu "Julki Rozpruwaczki"). Zakłada ona, że za morderstwa przypisane Kubie Rozpruwaczowi odpowiada kobieta podająca się za położną, dzięki czemu nie wzbudzała podejrzeń potencjalnych ofiar plamami krwi na ubraniu. Za jedną z podejrzanych uznano Mary Pearcey, która w listopadzie 1890 zamordowała swojego kochanka i jego dziecko. E. J. Wagner zaproponował, że Julką była raczej Constance Kent, która w wieku 16 lat zamordowała swojego młodszego brata.
Pojawiły się też teorie, jakoby policja znała tożsamość mordercy i z jakichś przyczyn jej nie ujawniała bądź nie rozpoczęła przeciw niemu postępowania. Niektórzy spekulują, że policja schwytała Rozpruwacza i anonimowo odesłała go do zakładu dla osób psychicznie chorych, nie wydaje się to jednak zbyt prawdopodobne. Robert Anderson był przekonany, że morderca był polskim Żydem, a Melville Leslie Macnaghten wymienia w swoich notatkach trzech podejrzanych: Druitta, Ostroga i Kosmińskiego. Z kolei John George Littlechild wskazywał na amerykańskiego szarlatana Francisa Tumblety'ego jako prawdopodobnego mordercę. Rozbieżności te zdają się wskazywać, że dziewiętnastowieczna policja nie miała jednoznacznego stanowiska w kwestii tożsamości Kuby Rozpruwacza i – jak oficjalnie zaświadczyła – sprawca nigdy nie został ujęty.
Obecnie lista podejrzanych o bycie Kubą Rozpruwaczem przekracza sto osób. Pomimo wielu hipotez badacze do tej pory nie doszli do żadnego jednoznacznego wniosku, a niektórych teorii co do jego tożsamości nie można traktować poważnie...
Źródła : http://tnij.org/tozsamosc_kuba
http://tnij.org/jack_the_ripper
http://tnij.org/whitechapel
http://tnij.org/kim_byl
Że akurat musiał pierwszy raz zaatakować w moje urodziny ;__;
OdpowiedzUsuńŚwietny artykuł! ^^
OdpowiedzUsuń